Upławy z pochwy w ciąży - Mojemalenstwo.pl

Upławy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie i higiena

Upławy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie i higiena
5 (100%) 1 vote

Pojawienie się fizjologicznej wydzieliny z pochwy podczas ciąży jest normalnym objawem. Jeżeli jednak ma ona nieprzyjemną woń, a dodatkowo powoduje świąd i pieczenie, należy skonsultować się ginekologiem. Może się bowiem okazać, że są to upławy, których leczenie jest konieczne.

Jakie są przyczyny upławów w ciąży?

Okolice pochwy sprzyjają bytowaniu w nich mikroorganizmów, ze względu na ciepło i wysoką wilgotność. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią pałeczki kwasu mlekowego. To właśnie dzięki nim w strefie intymnej kobiet panuje kwaśny odczyn pH, w wyniku czego bakterie chorobotwórcze nie namnażają się ponad bezpieczny stan. Jednak hormony ciążowe zmieniają pH tych okolic na zasadowe, co sprzyja groźnym mikroorganizmom.

W większości przypadków przyczyną infekcji dróg rodnych jest obecność w nich drożdżaków Candida albicans. Innymi powodami mogą być bakterie – paciorkowce, chlamydioza spowodowana przez Chlamydia trachomatis oraz pierwotniak rzęsistek. Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się stanu zapalnego, są problemy z tarczycą i cukrzyca.

Wygląd upławów w trakcie ciąży

W trakcie ciąży wydzielina z pochwy może być bardziej intensywna. Jeżeli jest wodnista, mlecznobiała, a nawet delikatnie żółtawa po wyschnięciu na bieliźnie i nie pachnie nieprzyjemnie, jest to jedynie objaw zmian hormonalnych, do jakich dochodzi w trakcie trwania ciąży. Inaczej sprawa wygląda w momencie, kiedy staje się ona zielona, brunatna lub żółta, ma gęstą, serowatą konsystencję, a także brzydko, ostro pachnie. Jeśli upławom w ciąży towarzyszy pieczenie i świąd (swędzenie) pochwy, jest to sygnał świadczący o bakteryjnym lub grzybiczym zakażeniu.
W trakcie ciąży w macicy powstaje czop śluzowy, chroniący płód. Zostaje on usunięty na krótko przed porodem. Wówczas kobieta może zaobserwować wydzielanie się śluzu nieco podobnego do białka kurzego. Może on być delikatnie zabarwiony od krwi, co również jest zjawiskiem normalnym. Delikatne plamienia, barwiące śluz na brązowo, w pierwszym trymestrze świadczą o problemach z hormonami tarczycy, ale także o niewłaściwym zagnieżdżeniu się zarodka. Plamienia pod koniec ciąży świadczyć mogą o odklejającym się łożysku.

Przy pojawieniu się podejrzenia infekcji, należy umówić się na wizytę u ginekologa. Obecne metody leczenia takiej przypadłości są bezpieczne dla ciężarnej i płodu także w pierwszym trymestrze ciąży. Waginoza bakteryjna , a także inne rodzaje infekcji, mogą prowadzić do powikłań, czego skutkiem jest nawet poronienie, poród przedwczesny, przedłużony okres gojenia się szwów po porodzie, nawracające zakażenie dróg moczowych i inne.

Wydzielina z pochwy – jak sobie radzić?

W przypadku stwierdzenia zakażenia bakteryjnego, używa się leków doustnych lub do stosowania miejscowego, natomiast w przypadku drożdżaków (kandydozy) – globulek dopochwowych lub kremów. Ginekolog dobiera właściwe leczenie, najbezpieczniejsze dla ciężarnej.

Niestety, infekcje pochwy w trakcie ciąży mają skłonność do częstego nawracania. Dodatkowo u kilkunastu procent kobiet występują one bezobjawowo.

Podczas korzystania z papieru toaletowego po wypróżnieniu się, czy podczas osuszania intymnych okolic ręcznikiem, zawsze należy stosować kierunek od pochwy w stronę odbytu. Dzięki temu jest mniejsza szansa na przemieszczenie się patogenów w okolice pochwy. Podczas podmywania się, nie należy intensywnego strumienia wody kierować bezpośrednio na genitalia, bo może to prowadzić do zmian w mikroflorze. Znaczenie ma także noszenie bielizny z przewiewnej tkaniny, takiej jak bawełna. Dobroczynny wpływ na zachowanie prawidłowej mikroflory pochwy ma sięgnięcie po specjalne probiotyki, w których zastosowano najbardziej odpowiedni szczep pałeczek kwasu mlekowego. Jogurt, wbrew obiegowej opinii, nawet zawierający bakterie z rodzaju Lactobacillus acidophilus , nie działa jak probiotyk, ponieważ możliwych szczepów są setki. Niestety, nawet zastosowanie tych metod nie gwarantuje uchronienia się przed zakażeniem.

Płyn do higieny intymnej w ciąży – jak wybrać najlepszy?

W trakcie ciąży kobieta powinna sięgać po specjalny płyn do higieny intymnej. Zwykłe mydło i inne preparaty do mycia nadmiernie wysuszają śluzówkę pochwy i naruszają jej warstwę ochronną. Dobierając płyn do higieny intymnej w ciąży, należy skupić się na jego składzie. Pożyteczne zioła i składniki to:

  • kora dębu,
  • szałwia,
  • rumianek,
  • babka lancetowata,
  • kwiat wiciokrzewu (działa przeciwgrzybicznie),
  • alantoina,
  • d-pantenol,
  • kwas hialuronowy.

Płyn powinien mieć delikatnie kwaśny odczyn. Na rynku dostępny jest bogaty wybór tego typu preparatów.